img
HAYVANAT BAHÇESİ

Bayağı Sülün

Bayağı Sülün

Bayağı sülün sülüngiller familyasından bir kuş türüdür. Vücut kuş tüyü, yeşil, mor ve beyaz işaretlerle parlak altın ve kahverengi çizgilidir. Dişi, kesinlikle gösterişli değildir, her yeri daha soluk benekli kahverengi bir kuş tüyüyle kaplıdır ve 20 cm civarı bir kuyrukla 53-63 santimetre uzunlukta ölçülür. Kuşlar, ormanlık bölge, çiftlik arazileri, çalılık ve sulak arazilerde bulunur. Doğal habitatında bayağı sülün, otlakta dağınık ağaçlarla yakın suda yaşar. Yavru kuşların, daha kısa bir kuyrukla dişi gibi görünüşü vardır. Ortalama ömrü 15 yıldır. Bitki tohumları, meyveler ve tahılları , sinekler, solucanlar ve sinekler yerler.

Etimoloji

Cinsin adı olan Phasianus Latincede sülün anlamına gelmektedir. Türün adı olan colchicus ise Latincede Kolhis'in (günümüzde Gürcistan) anlamına gelmektedir. Kolhis, sülünün Avrupalılara tanıtıldığı bir Karadeniz ülkesiydi.

Özellikler

Vücut kuş tüyü, yeşil, mor ve beyaz işaretlerle parlak altın ve kahverengi çizgilidir. Dişi, kesinlikle gösterişli değildir, her yeri daha soluk benekli kahverengi bir kuş tüyüyle kaplıdır ve 20 cm civarı bir kuyrukla 53-63 santimetre uzunlukta ölçülür. Yavru kuşların, daha kısa bir kuyrukla dişi gibi görünüşü vardır.

Japon sülünü (Phasianus versicolor), bayağı sülüne çok benzerdir ama erkeklerin, koyu yeşilimsi kuş tüyü vardır ve dişiler daha koyu renktir.

Yaklaşık 30 alt türü ve 5 grubu vardır.

Habitat

Kuşlar, ormanlık bölge, çiftlik arazileri, çalılık ve sulak arazilerde bulunur. Doğal habitatında bayağı sülün, otlakta dağınık ağaçlarla yakın suda yaşar.

 
Diğer Hayvanlar